Sosyal medya fenomenlerinin ürünlerine uyarı: ‘Almayın’

Dilan ve Engin Polat çiftine başlatılan operasyon, sosyal medyada güzellik ürünleri pazarlayan diğer fenomenleri de gündeme getirdi.

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan, “İnternet ortamında sosyal medya üzerinden fenomenlerin önerisiyle pazarlanan kimin ürettiği ve sattığı belli olmayan kişisel bakım ve kozmetik ürünlerini almayın” uyarısında bulundu.

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK), 2023 yılı üçüncü üç aylık dönemde (Temmuz-Ağustos-Eylül) denetlediği 61 kozmetik ürünün yüzde 92’si olan 56’sının uygunsuz olduğunu açıkladı. Uygunsuzluk gerekçesi ile toplam para cezası ise 214 bin 50 lira olarak uygulandı. TİTCK, el dezenfektanı, antibakteriyel sıvı sabun gibi 22 üründen 13’ünün de uygunsuz olduğunu bildirdi. Bunların 6’sı risk taşıyan ürün, 7’si ise teknik düzenlemeye aykırı olarak tespit edildi. Uygunsuzluk gerekçesi ile 583 bin 898 lira para cezası uygulandı. Söz konusu ürünler, TİTCK tarafından geri çektirilerek imha edildi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x